HPS FKM-6F-025-BLUE FKM Lined Silicone Tube Blue Length 6 Feet
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
07
quantity
Product details
Category
Specifications
  • MPN: FKM-6F-025-BLUE
  • UPC: 648044892139
  • Color: Blue
  • Inside diameter: 0.25" (6mm)
  • Outside Diameter Base (B): 0.55" (14mm)
  • Hose Length / Leg Length: 6 Feet
  • Reinforced Layer: 1-ply Polyester
  • Max. Temperature Rating: 350F
  • Oil-Resistant: No
  • Wall Thickness: 4mm